Proč anketa pro obyvatele Jiráskovy čtvrti?

Abyste nebyli překvapeni, až se po nějakém čase na Vás obrátí projektanti s rozpracovanou územní studií a požádají Vás o připomínky a náměty.

Abyste nebyli pobouřeni tím, že jste postaveni před hotovou věc, kterou si ti nahoře, na Vás bez Vás vymysleli.

Abyste od počátku věděli, že by územní studie, o jejíž vypracování náš spolek už několik roků usiluje, měla definovat, co je potřeba v Jiráskově čtvrti udělat, aby i do budoucna byla ke svým obyvatelům přátelská, bezpečná, funkční. Teď je šance, že se na zadání a následně zpracování studie začne pracovat. Teď je příležitost uplatnit náměty do zadání, které by třeba zpracovatele nemusely napadnout.

O co se sami nepostaráme, to mít nebudeme. Pro úředníky MČ Praha 4 i Magistrátu hl.m. Prahy je Jiráskova čtvrť na okraji zájmu. Vyplývá to mj. ze skutečnosti, že je v územně plánovacích dokumentech vedena jako „stabilizované území“. Z jeho definice vyplývá, že má plně vyvinutý stávající charakter, kde nejsou navrhovány žádné zásadní změny stávajícího charakteru, významu ani způsobu využití území a území je jen doplňováno. „… jistě pochopíte, že musíme přednostně řešit zásadní úkoly, jako metro D, území průmyslových areálů a pod., tak, o co vám jde?

Jde o to, že se životní styl a potřeby obyvatel od doby, kdy byla Jiráskova čtvrť navržena, významně změnily. Nejlépe to dokazuje množství automobilů, věk a složení obyvatel, probíhající změny klimatu. A pokud má dál uspořádání čtvrti a její vybavení dobře obyvatelům sloužit, musí proběhnout domyšlené úpravy a údržba.

Jde o to, že územní plán Prahy, jediný dokument, podle kterého se rozhoduje o stavebních zásazích ve stabilizovaném území, to neřeší. (Podle toho, jak jsme se mohli seznámit s konceptem Metropolitního plánu Prahy, neřeší to ani ten). Je tak nekonkrétní, že si jej každý úředník může vykládat po svém. Jak se můžeme přesvědčit, doplňování se děje salámovou metodou, bez zahrnutí širších souvislostí a potřeb celého území. Tedy často zcela nekompetentně.

Územní studie by tedy měla posloužit úředníkům a ukázat jim, jaké jednotlivé dostavby a přestavby mohou povolit, aby neznemožnily dotvoření Jiráskovy čtvrti jako celku.

Že mohou ulice a veřejná prostranství nabízet příjemné a funkční prostředí k životu, je vidět i na příkladech z nedalekého okolí. Tak proč by to nemohlo být i u nás!